Yeşil Bina Nedir?

Bu sayfa yapım aşamasındadır.

Bina Enerji Modellemesi Nedir?

Bu sayfa yapım aşamasındadır.

EDGE Sertifikasının Maliyeti Ne Kadar?

Bu sayfa yapım aşamasındadır.

EDGE Sertifikası Nasıl Alınır?

Bu sayfa yapım aşamasındadır.

Nasıl EDGE Expert Olunur?

Bu sayfa yapım aşamasındadır.

Nasıl LEED AP olunur?

Bu sayfa yapım aşamasındadır.

EDGE Expert Nedir?

EDGE Expert, GBCI (Green Business Certification Inc.– Yeşil İş Sertifikasyon Kurumu) tarafından EDGE Uzmanı olarak kabul edilmiş kişilerdir. BOTE bünyesinde EDGE Expert bulunmaktadır.

Yeşil bina danışmanlığının doğru şekilde yapılabilmesi için yeşil bina uzmanları ile çalışılması tavsiye edilmektedir.

EDGE Ne Demek?

“Excellence In Design For Greater Efficiencies” cümlesinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan EDGE sertifikası Türkçeye “Yüksek Verimlilik İçin Tasarımda Mükemmellik” olarak çevrilebilir.

LEED Ne Demek?

LEED, USGBC (United States Green Building Council – Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından oluşturulmuş yeşil binaların derecelendirilmesini sağlayan sertifikasyon sistemidir.

LEED “Leadership in Energy and Environmental Design” cümlesinin baş harflerinin kısaltmadır ve türkçeye “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik” olarak çevrilmiştir.

 

Yeşil Bina Sertifikaları Nelerdir?

Bu sayfa yapım aşamasındadır.

Yeşil Bina ile Sürdürülebilir Bina Arasındaki Fark Nedir?

Bu sayfa yapım aşamasındadır.

LEED Sertifikası Nedir?

LEED Sertifikası, dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen Çevreye Duyarlı Yapı Sertifikasıdır. LEED Sertifika Sistemi’nin sahip olduğu farklı değerlendirme sistemleri sayesinde, LEED Sertifikası tüm yapı türleri için alınabilmektedir.

Binaların sahip olduğu özelliklere göre, yapılan başvuru sonucunda yeşil bina olduğu GBCI tarafından onaylanan yapı 4 sertifika seviyesinden birisi ile sertifikalandırılır.

LEED sertifikası ile ilgili daha fazla bilgiye hizmetlerimiz arasındaki LEED danışmanlığı sayfasından ulaşabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

LEED Sertifikası Nasıl Alınır?

LEED sertifikasına, derecelendirme sistemine ait gerekliliklerin sağlandığını gösterir belgelerin GBCI’a sunulması ve bu belgelerin GBCI tarafından kabul edilmesi suretiyle sahip olunur.

Bir binanın her bir kategoride elde ettiği puanları belirlemek üzere; sertifika için başvuran binalar, LEED metodolojisi veya daha sıkı hükümlere sahip ASHRAE/ ANSI/IESNA veya yerel kanunlarca belirlenen teorik altyapı ile karşılaştırılırlar. Başvuru inceleme ve sertifikasyon süreci, proje takımları ile GBCI inceleyicileri arasında yazışma ve iletişim imkanı sunan web tabanlı LEED Online sisteminde yürütülür.

Sertifika yalnızca, projenin LEED gerekliliklerine yönelik üçüncü taraf onayından sorumlu olan GBCI tarafından verilebilir.  BOTE, LEED Sertifika Danışmanlığı hizmeti vermektedir.

LEED AP nedir?

LEED AP (Accredited Professional), GBCI (Green Business Certification Inc.– Yeşil İş Sertifikasyon Kurumu) tarafından LEED Uzmanı olarak kabul edilmiş kişilerdir. BOTE bünyesinde LEED AP bulunmaktadır.

Yeşil bina danışmanlığının doğru şekilde yapılabilmesi için yeşil bina uzmanları ile çalışılması tavsiye edilmektedir.

LEED sertifikasının kayıt ve değerlendirme ücretleri

kayıt ve değerlendirme ücretleri usgbc tarafından belirlenmektedir. kayıt ücretleri her proje için sabit olmakla beraber değerlendirme ücretleri tasarım, inşaat ve birleştirilmiş olarak 3 farklı başlık altında projenin kapalı otopark haricindeki brüt alanına göre hesaplanmaktadır.

Not readable? Change text. captcha txt