Yeşil Bina Danışmanlığı, Enerji Verimliliği ve Yapı Fiziği

Çevre dostu binaların tasarım süreçlerinde, enerji verimliliğinin artırılması ve konfor koşullarının sağlanması için solar analiz, gün ışığı simülasyonu, enerji modellemesi ve yapı fiziği iyileştirmeleri gibi hizmetler de sunmaktayız.

Yapıların çevreye dost ve sürdürülebilir olmaları için sunduğumuz yeşil bina danışmanlığı ve enerji verimliliği konularına ek olarak test ve devreye alma, iç mekan hava kalitesi, sürdürülebilir saha ve atık yönetimi konularında da hizmet vermekteyiz.

LEED_Logo

LEED Yeşil Bina Danışmanlığı

Sürdürülebilir Yapı Tasarım ve Danışmanlığı

Yeşil bina sertifikaları içerisinde LEED en çok tercih edilen sertifikasyon sistemi olarak öne çıkmaktadır. Enerji, su, malzeme, iç mekan kalitesi, proje konumu ve ulaşım, sürdürülebilir saha konularında puanlama sistemine sahip olan LEED sertifikası projenin saha seçiminden inşaatın sonuna kadarki tüm süreçleri kapsamaktadır.

çalışma konuları

Enerji Tasarrufu

Su Verimliliği

İç Mekan Kalitesi

Malzeme ve Kaynaklar

Ulaşım Yöntemleri

Sürdürülebilir Saha Çalışmaları

Bina Enerji Modellemesi

Enerji Etkin Bina, Enerji Verimliliği

Bina enerji modellemesi, çeşitli bilgisayar yazılımları kullanılarak yapılan ve enerji tipine göre saatlik, günlük, aylık veya yıllık enerji tüketimlerinin detaylı olarak görülebildiği simülasyon çalışmasıdır.

Binanın tamamı, yalıtım malzemeleri, ısıtma, soğutma ve havalandırma ekipmanları, enerji tüketen tüm ekipmanlar, mahallerde çalışacak veya yaşayacak insan sayıları ve aktivite çeşitleri ile birlikte bilgisayar yazılımında oluşturulur. Oluşturulan bu model, inşaatın yapılacağı bölgenin iklim koşullarına ve son 10 yıllık meteorolojik bilgilerine dayalı olarak çalıştırılır. Bu aşamada binadaki tüm sistem ve verilerin birbirleri ile etkileşimleri de dikkate alınarak enerji tüketim değerleri hesaplanmaktadır.

çalışma konuları

Mekanik sistemler

Yapı bileşenleri

Enerji verimliliği

Aydınlatma

İç mekan hava kalitesi

İyileştirmeler

en-mod1
Solar Analiz
- Hizmetler
- Hizmetler

Solar Analiz  &

Gün Işığı Simülasyonu

Güneş Enerjisi, Doğal Aydınlatma

Gün ışığı simülasyonu, iç mekan aydınlatma seviyesinin açık veya bulutlu gökyüzü durumu için, gerçek hava durumu verileri ve gerçek koordinatlar kullanılarak, bilgisayar yazılımları ile veya fiziksel ölçekli modeli ile hesaplanmasıdır.

Bina yazılım içinde 3 boyutlu olarak modellenir ve tasarım aşaması öncesinde test edilir. Doğru simülasyon sonuçları için bina yönelimi, konumu, yerel iklim verileri, yapı malzemeleri ve iç yüzey yansıtma katsayıları gibi birçok faktör göz önüne alınmaktadır. İlk analizden sonra farklı seçenekler için karşılaştırmalar yapılır ve bina optimizasyonu için çözümler sunulmaktadır.

çalışma konuları

Solar analiz

doğal aydınlatma

kaliteli görüş – manzara

güneş kırıcıları

EDGE Sertifika Danışmanlığı

Yeşil Bina Sertifikası

150’den fazla ülkede yer alan EDGE yeşil bina sertifikası, Dünya Bankasının kuruluşu olan IFC tarafından geliştirilmiştir. Diğer yeşil bina sertifikalarından farkı daha hızlı, kolay ve uygun maliyetli olmasıdır.

çalışma konuları

su tasarrufu

sürdürülebilir malzeme

enerji verimliliği

yapı bileşenleri

Hizmetler

İletişime Geçin!