EDGE Sertifika Danışmanlığı

EDGE 150’den fazla ülkede yer alan, IFC tarafından geliştirilen yeşil bina sertifikasyon sistemidir. Gönüllülük esasına dayanan sistem, yeni inşaat projeleri ya da mevcut binalar dahil birçok bina tipi için uygunluk göstermektedir.

edge_logo_aeco

EDGE yeşil bina sertifikası ile enerji ve su tasarrufu yapan, işletme maliyetlerinin azaltıldığı ve iklim değişikliğiyle mücadeleye sera gazı salınımlarının azaltılması ile katkı sağlayan yapıların inşa edilmesi hedeflenmektedir.

AECO, enerji etkin, su kaynaklarını daha az tüketen, çevreye daha az zarar veren, bina kullanıcılarına daha sağlıklı ve yaşanabilir mekanlar sunan çevre dostu bina inşa etmek isteyen müşterilerine tam kapsamlı EDGE danışmanlığı ve yönetimi hizmeti sunmaktadır.

Gönüllülük esasına dayanan sistemde sertifikanın alınabilmesi için, her ülkeye göre ayrı ayrı hesaplanmış baz değerlere göre %20 daha az enerji kullanımı, %20 daha az su tüketimi ve malzemelerdeki gömülü enerjinin %20  azaltılması sağlanmalıdır.

AECO, EDGE sertifikası almak isteyen müşterilerine EDGE danışmanı olarak yeşil bina uzmanı ekibi ile destek vermektedir.

EDGE yeşil bina sertifikasyon süreçleri, sertifika seviyeleri ve maliyetleri ile ilgili bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz. Ayrıca, sık sorulan sorular sayfasında EDGE ile ilgili diğer sorularınızın cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Hizmet Kapsamı

EDGE sertifikasının koşulları olan enerji, su ve malzemelerdeki gömülü enerjinin %20 azaltılması için gerekli çalışmaların tümü danışmanlık hizmetimiz kapsamındadır.

EDGE Sertifikasının Süreçleri

 • Kayıt

  EDGE sertifikasına AECO danışmanlığında kayıt olunur. Kayıt öncesinde sertifika kayıt bedeli ödemesi yapılmış olmalıdır.

 • Tasarım

  Daha az enerji ve su tüketimi için mimari, mekanik, elektrik ve peyzaj tasarımları AECO danışmanlığında ilerlemektedir.

 • Malzeme Seçimi

  Malzemelerin gömülü enerjileri baz binaya göre en az %20 azaltılmış olmalıdır. AECO doğru malzeme seçimi için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

 • Sertifika

  Hedeflenen sertifika seviyesi gerekliliklerine ulaşıldığının kanıtlanması için yapılacak denetim sonucunda başarı sağlanması durumunda proje sertifika almaya hak kazanmaktadır.

Sertifika Seviyeleri

Projeler sertifika gerekliliklerinde belirtilen yeterli asgari yüzdeleri sağlamaları durumunda, sağladıkları azaltım oranlarına göre 3 farklı sertifika seviyesinden birisi ile sertifikalandırılırlar. Her bir sertifika seviyesi de EDGE sertifikasının alındığını onaylar.

EDGE sertifika seviyeleri Sertifika (Certified), İleri Seviye (Advanced) ve Sıfır Karbon (Zero Carbon)  olarak sıralanmaktadır.

- EDGE Sertifikası

Sertifika

Enerji ve su tüketimleri ile malzemelerin gömülü enerjilerinde en az %20 azaltma sağlanmalıdır

- EDGE Sertifikası

İleri Seviye

En az %40 enerji tasarrufu ile birlikte su ve malzemelerin gömülü enerjilerinde %20 azaltma

- EDGE Sertifikası

Sıfır Karbon

İleri seviyeye ek olarak, saha içi veya dışından %100 yenilenebilir enerji kullanımı veya karbon dengelemesi

Sertifika Maliyeti

EDGE yeşil bina sertifikası için kayıt ücreti her bir proje için sabittir. EDGE sertifikasyon süreci kapsamında tasarım ve inşaat süreçlerinde yapılan çalışmalar denetçiler tarafından GBCI’a raporlanmaktadır. GBCI tarafından alınan sertifika ücreti ise projelerin kapalı otopark alanı hariç toplam alanına göre değişmektedir. AECO tarafından tüm süreci kapsayan danışmanlık hizmet teklifi içerisinde sertifika kayıt ve inceleme bedellerine de yer verilmektedir.

EDGE sertifikasına kayıt ve sertifika ücretlerine ait değerlere hesap tablomuzdan ulaşabilirsiniz.

EDGE danışmanlık hizmetimiz için iletişime geçebilir ya da teklif talep formumuzu doldurabilirsiniz.

EDGE kayıt ve sertifika ücretlerini hesaplamak için tıklayınız.