LEED Sertifika Danışmanlığı

LEED Türkiye’de ve  155 ülkede en fazla tercih edilen yeşil bina sertifikasyon sistemidir. Gönüllülük esasına dayanan sistem, yeni inşaat projeleri ya da mevcut binalar dahil tüm bina tipleri için uygunluk göstermektedir.

AECO, enerji etkin, su kaynaklarını daha az tüketen, çevreye daha az zarar veren, bina kullanıcılarına daha sağlıklı ve yaşanabilir mekanlar sunan çevre dostu bina inşa etmek isteyen müşterilerine tam kapsamlı LEED yeşil bina danışmanlığı ve yönetimi hizmeti sunmaktadır.

Henüz ön proje aşamasında proje paydaşlarıyla bir araya gelerek enerji ve su tüketimine sebep olan tüm sistemlerin optimize edilmesi için çalışmalar yapmakta ve LEED sürecinin maliyet etkin olarak tamamlanması için hizmet vermekteyiz.

AECO, inşaat projelerinin saha seçiminden sertifika sonrası işletme sürecine kadar LEED uzmanı ekibi ile destek vermektedir.

LEED sertifikasyon süreçleri, sertifika seviyeleri ve maliyetleri ile ilgili bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz. Ayrıca, sık sorulan sorular sayfasında  LEED sertifikası ile ilgili diğer sorularınızın cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Hizmet Kapsamı

LEED sertifikasının ön koşullarından olan Enerji Modellemesi, Temel Test ve Devreye Alma çalışmaları gibi konular danışmanlık hizmetimiz kapsamındadır.

LEED Sertifikasının Süreçleri

  • Saha Seçimi

  • Tasarım

  • Malzeme Seçimi

  • İnşaat Süreci

  • Sertifika

LEED kriterleri içerisinde proje sahasının seçimini ilgilendiren konum, ulaşım ve sahanın sürdürülebilirliği kriterleri yer almaktadır.

Doğru tasarlanmış mimari, mekanik, elektrik ve peyzaj tasarımları ile binanın enerji ve su tüketimleri azaltılabildiği gibi, bina kullanıcılarının da konforlarını önemli derecede etkilemektedir.

Malzeme ve ürünlerin LEED sertifikasının kriterlerine uygun olarak seçimi ile doğal kaynakların korunması sağlanabildiği gibi bina kullanıcılarının sağlığı da korunmaktadır.

LEED sertifikası inşaat sürecinde oluşan atıkların geri dönüşümünü teşvik eder, çevreye verilen zararın asgari düzeyde olmasına yardımcı olur.

LEED sertifikasyon kriterlerinde yer alan ön koşulların sağlanması ve asgari düzeyde puanın alınması ile proje sertifika almaya hak kazanmaktadır.

Sertifika Seviyeleri

Projeler ön koşulları sağlamaları ve yeterli asgari puanı almaları durumunda, topladıkları puana göre 4 farklı sertifika seviyesinden birisi ile sertifikalandırılırlar.

Leed sertifika seviyeleri Yalın (Certified), Gümüş (Silver), Altın (Gold) ve Platin (Platinum) olarak sıralanmaktadır.

Yalın

40-49 puan

Gümüş

50-59 puan

Altın

60-79 puan

Platinum

80-100 puan

Sertifika Maliyeti

LEED sertifikasına kayıt ücreti her bir bina için sabittir. LEED sertifikası kapsamında tasarım ve inşaat süreçlerinde yapılan çalışmalar GBCI tarafından incelenmektedir. Tasarım ve inşaat süreçleri için GBCI tarafından alınan değerlendirme ücretleri ise projelerin kapalı otopark alanı hariç toplam alanına göre değişmektedir.

LEED sertifikası kayıt ve değerlendirme ücretlerine ait değerlere hesap tablomuzdan ulaşabilirsiniz.

LEED danışmanlık hizmetimiz için iletişime geçebilir ya da teklif talep formumuzu doldurabilirsiniz.

LEED kayıt ve değerlendirme ücretlerini hesaplamak için tıklayınız.

Örnek projelerimiz

Not readable? Change text. captcha txt