LEED SERTİFİKASININ MALİYETİ

LEED sertifikasının maliyetleri zorunlu ve talebe bağlı olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki maliyet ile ilgili bilgiler aşağıda detaylandırılmıştır.

Zorunlu Maliyetler

LEED sertifikasının alınması için 2 farklı ücret ödenmesi zorunluluktur:

  1. LEED sertifika kayıt ücreti
  2. GBCI* değerlendirme ücreti

Bu ücretler USGBC tarafından belirtilmektedir ve hiçbir kurumun ücretlerde değişiklik yapma hakkı bulunmamaktadır. Avrupa, Türkiye ve Rusya için EURO ile belirtilen ücretler projenin kapalı otopark alanı haricindeki kapalı kullanım alanına göre hesaplanmaktadır.

Sizin için hazırladığımız LEED kayıt ve değerlendirme ücret hesap tablosu ile hızlıca LEED sertifikasının projenize maliyetini bulabilirsiniz.

USGBC tarafından belirlenen ücretlere buradaki linkten ulaşılabilmektedir. Aşağıda bir örneği verilen tabloda, bina tipine göre belirlenen sertifika türü, proje alanına göre değişen birim alan ücreti, proje konuma göre değişen döviz kuru ve değerlendirme türü seçeneğine göre değişen ücretler için farklı ücret kombinasyonları yer almaktadır. Yeni binalar için yukarıdaki butondan kolaylıkla hesaplama yapabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

USGBC web sitesinde kayıt ve değerlendirme ücretleri tablosu

Talebe Bağlı Maliyetler

LEED sertifikasının alınabilmesi için talebe bağlı maliyetler 2 alt başlıkta yer almaktadır:

1- Danışmanlık Bedeli

Bu bedel LEED danışmanlık hizmeti alınacak firmalara göre değişmekte olup, LEED sertifikası için danışman zorunluluğu bulunmamaktadır.

LEED sertifikasının ön koşulları içerisinde yapılması gereken çalışmaları da teklifimiz içerisine dahil ediyor, sertifika sürecinde gizli ödemeler çıkartmıyoruz.

Projeniz için LEED danışmanlık teklifi almak isterseniz teklif formumuzu doldurmanız yeterli.

2- Çevre Dostu Bina Maliyeti

LEED gönüllülük esasına dayalı yeşil bina derecelendirme sistemidir ve LEED sertifikasının odak noktası lüks değil sürdürülebilirliktir. Dolayısı ile sertifikaya ilişkin çalışmalar birçok konuda ek maliyet oluşturabildiği gibi maliyet tasarrufunda bulunulması da söz konusudur.

LEED sertifikası sayfamızdan da ulaşabileceğiniz üzere, 4 farklı sertifika seviyesi bulunmaktadır. Sertifika seviyelerinde belirtilen puanların alınabilmesi için gerekli çalışmalar bazı durumlarda maliyet oluşturabilmektedir. Baz sertifika seviyesine proje konumu ve ufak, maliyetsiz iyileştirmeler ile ulaşılabileceği gibi, en yüksek seviye olan Platin sertifika için ek maliyet oluşabilmektedir.

Bir diğer taraftan, ek maliyet tanımı projeye özgü değişiklik göstermektedir. Bir projede güneş enerjisi ile elektrik üretimi zaten planlanmış ise, LEED sertifikasında artı puana sahip bu çalışmanın ek maliyet olarak tanımlanması mümkün değildir.

LEED danışmanı olarak maliyet etkin çalışmalar yapıyor, hedeflenen sertifika seviyesine ek maliyetsiz ulaşmak için hizmet veriyoruz.

GBCI* – Yeşil İş Sertifikalandırma Kurumu: Birçok yeşil bina sertifikasının değerlendirmesini yapan tarafsız ve kar amacı gütmeyen kuruluş

- WEB SİTEMİZ YAYINDA!- EDGE SERTİFİKASININ MALİYETİ