Enerji Verimliliği, LEED Danışmanlığı, Test ve Devreye Alma
- Denge Geposb Fabrika
- Denge Geposb Fabrika
- Denge Geposb Fabrika
- Denge Geposb Fabrika
- Denge Geposb Fabrika
- Denge Geposb Fabrika

DENGE GEPOSB FABRİKA

Proje Tipi : ENDÜSTRİYEL TESİS & OFİS

Proje Alanı : 3.000 m²

Ana Yüklenici : Trkc Mimarlık

Mekanik & Elektrik : Klites Mühendislik

Mimari : Trkc Mimarlık

Sertifika : LEED SILVER

PROJE HAKKINDA

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesinde yer alan DENGE PLASTİK GEPOSB FABRİKA, AECO danışmanlığında LEED v4 Silver sertifikası aldı. Proje, LEED Gümüş sertifikayı LEED Yeni Binalar ve Büyük Yenilemeler (New Construction and Major Renovations) sertifikasyon sistemi kapsamında 57 puan ile almaya hak kazandı.

Mevcut yapının yenilenmesi kapsamında, tüm iç mekanlar ve yapı kabuğu yenilenmiş, mekanik ve elektrik sistemler değiştirilmiştir.

KAZANILAN LEED PUANLARI

Projenin daha önceden geliştirilmiş arazi üzerinde yer alması, konumunun temel servislere ve toplu ulaşıma olan yakınlığı dolayısı ile konum ve ulaşım başlığından 8 puan alınmıştır.

Mevcut binada bulunmayan yağmur suyu deposu projeye dahil edilmiş, sahanın tümünde ısı adasının azaltılması için SRI değeri yüksek malzemeler seçilmiş ve çevre aydınlatma sisteminin tasarımında ışık kirliliğinin azaltılması için gerekli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında sürdürülebilir sahalar başlığından 5 puan alınmıştır.

İçeride su armatürü ve rezervuarlar, dışarıda ise peyzaj ve sulama sistemi seçimleri su tasarrufu göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Standart bir yapıya göre %45 su tasarrufunda bulunan proje, sahip olduğu su verimliliği sayesinde 7 puan almıştır.

8 puan
Konum ve Ulaşım
5 puan
Sürdürülebilir Sahalar
7 puan
Su Verimliliği

Enerji tüketiminin azaltılması için yapılan çalışmalar neticesinde, endüstriyel tesis ve ofis alanları toplamında ASHRAE 90.1-2010 standardına göre %20,5 enerji tasarrufu sağlanmıştır. AECO danışmanlığında temel test ve devreye alma çalışmaları yapılan binada ayrıca ileri seviye enerji ölçümü yapılmakta ve yenilenebilir enerji sistemleri ile enerji üretimi sağlanmaktadır. Enerji ve Atmosfer başlığından 12 puan alınmıştır.

Proje kapsamında yapılan çalışmalarda mevcut binanın %56’sı yeniden kullanılmıştır. İnşaat süresince çıkan atıkların %75’i ayrıştırılarak geri dönüşümü sağlanmış, kullanılan malzemelerin çoğunluğu çevresel ürün beyanı (EPD) sağlayan üreticiler arasından seçilmiştir. Yapılan çalışmalar ile Malzeme ve Kaynaklar başlığından 6 puan alınmıştır.

AECO danışmanlığında oluşturulan İç Mekan Hava Kalitesi Yönetim Planı inşaat süresince başarı ile takip edilmiş, iç mekan hava kalitesinin artmasına yardımcı olacak düşük emisyonlu malzemelerin seçilmesi sağlanmıştır. Ayrıca, iç mekan kalitesinin kriterlerinden iç aydınlatma, ısıl konfor, taze hava ve günışığı & manzara kriteleri sağlanmış ve İç Mekan Kalitesi başlığından 11 puan alınmıştır.

Projede yapılan inovatif çalışmalar ile bölgesel öncelik kriterleri kapsamında 8 puan alınmış, toplamda 57 puan ile LEED GÜMÜŞ sertifika seviyesine ulaşılmıştır.

Toplam 0 puan
LEED Gümüş Sertifika
12 puan
Enerji ve Atmosfer
6 puan
Malzeme ve Kaynaklar
11 puan
İç Mekan Kalitesi

PROJE HABERLERİ

DENGE PLASTİK GEPOSB FABRİKA LEED SILVER SERTİFİKASI ALDI LEED SILVER Gümüş sertifika LEED derecelendirme sisteminin ön koşullarını sağlayan ve toplamda 50 ile 60 arası puan alan projelere verilmektedir. LEED Sertifikası Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan mevcut binanın yenilenmesi kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda Denge Geposb Fabrika projesi LEED Yeni Binalar sertifikasyon sisteminde Gümüş [...]

Read more

DİĞER PROJELERİMİZ

- Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi- Royal Uzungöl Hotel