Enerji Verimliliği, LEED Danışmanlığı, Test ve Devreye Alma
- Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi
- Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi
- Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi
- Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi
- Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi
- Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi

TÜRK TELEKOM ESENYURT VERİ MERKEZİ

Proje Tipi : VERİ MERKEZİ

Proje Alanı : 28.000 m²

Ana Yüklenici : Huawei

Mekanik & Elektrik : CDS Mühendislik

Mimari : Has Mimarlık

Diğer Paydaşlar : Enmar | Alpkon | Proplan

Sertifika : LEED GOLD

PROJE HAKKINDA

12.000 m² beyaz alan ile Türkiye’nin en büyük veri merkezi projesi olan Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi AECO danışmanlığında LEED Gold sertifikası aldı. Proje, LEED Altın sertifikayı Ticari İç Mekanlar (Commercial Interiors) sertifikasyon sistemi kapsamında 68 puan ile almaya hak kazandı.

KAZANILAN LEED PUANLARI

Proje konumunun temel servislere ve toplu ulaşıma olan yakınlığı ile alternatif ulaşım seçeneklerine sahip olması dolayısı ile sürdürülebilir sahalar başlığında yer alan 21 puan içerisinden 19 puan alınmıştır.

Seçilen su armatürleri ve rezervuarlar sayesinde su tüketiminin azaltılması sağlanmıştır. Standart bir yapıya göre %41 su tasarrufunda bulunan proje, sahip olduğu su verimliliği sayesinde 11 tam puan almıştır.

Enerji tüketiminin azaltılması için yapılan çalışmalar neticesinde aydınlatma gücünde %35 enerji tasarrufu sağlanmıştır. AECO danışmanlığında temel test ve devreye alma çalışmaları tamamlanmış olup, proje paydaşları ileri seviye test ve devreye alma çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Bina kullanıcılarının bulunduğu tüm alanlarda sağlanan aydınlatma kontrolü ve tüm enerji tüketimlerinin detaylı olarak ölçülmesi ile Enerji ve Atmosfer başlığından 16 puan alınmıştır.

19 puan
Sürdürülebilir Sahalar
11 puan
Su Verimliliği
16 puan
Enerji ve Atmosfer

İnşaat süresince çıkan atıkların %85’i ayrıştırılarak geri dönüşümü sağlanmış, kullanılan malzemeler geri dönüştürülmüş içerik ve yerel malzeme kriterlerine göre seçilmiştir. Yapılan çalışmalar ile Malzeme ve Kaynaklar başlığından 7 puan alınmıştır.

AECO danışmanlığında oluşturulan İç Mekan Kalitesi Yönetim Planı inşaat süresince başarı ile takip edilmiş, iç mekan hava kalitesinin artmasına yardımcı olacak düşük emisyonlu malzemelerin seçilmesi sağlanmıştır. Ayrıca, iç mekan kalitesinin kriterlerinden aydınlatma kontrolü, ısıl konfor ve taze hava kriteleri sağlanmış ve İç Mekan Kalitesi başlığından 8 puan alınmıştır.

Projede yapılan inovatif çalışmalar ile bölgesel öncelik kriterleri kapsamında 7 puan alınmış, toplamda 68 puan ile LEED ALTIN sertifika seviyesine ulaşılmıştır.

Toplam 0 puan
LEED Altın Sertifika
7 puan
Malzeme ve Kaynaklar
8 puan
İç Mekan Kalitesi
7 puan
İnovasyon ve Bölgesel Öncelik

PROJE HABERLERİ

TÜRK TELEKOM ESENYURT VERİ MERKEZİ LEED GOLD SERTİFİKASI ALDI LEED GOLD Altın sertifika LEED sertifikasının ön koşullarını sağlayan ve ana kategorilerinde yer alan başlıklardan 60 ve üzeri puan alan projelere verilmektedir. LEED Sertifikası Türkiye'nin en büyük veri merkezi olan Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi projesi LEED Ticari İç Mekanlar sertifikasyon sisteminde Altın (Gold) sertifika almaya [...]

Read more

DİĞER PROJELERİMİZ

- Denge Geposb Fabrika